0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :

خطر مرگ در بیماران دیابتی ۲ برابر افراد عادی است

خطر مرگ در بیماران دیابتی ۲ برابر افراد عادی است

امید بنفشی در گفت‌وگو باخبرنگار  فارس  در سنندج اظهار کرد: دیابت یک بیماری مزمن است که در اثر نارسایی پانکراس در تولید انسولین یا عدم تاثیر انسولین بر ارگان‌های هدف ایجاد می‌شود.

وی اظهارکرد: بیشتر غذاهای مصرفی در راه تولید انرژی در بدن تبدیل به قند می‌شود و زمینه افزایش قند خون در بدن را فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه دیابت شامل سه نوع است، دیابت نوع یک، نوع دو و دیابت  بارداری است اظهارکرد: ۹۰ درصد موارد دیابت از نوع دو است که ارتباط نزدیکی با وزن بالای بدن و عدم تحرک بدنی دارد.

به گفته مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی کردستان، دیابت نوع ۲ بیشتر افراد بزرگسال و میانسال در رده های سنی ۴۰/۵۰ سال را مبتلا می‌کند.

وی پرخوری، پرنوشی و پرادراری را از علایم اصلی دیابت ذکر کرد و افزود: با آزمایش قند خون می‌توان پی به ابتلای این بیماری در افراد شد.

وی داشتن اضافه وزن و  چاقی، کم‌ تحرکی، سابقه فامیلی و ارثی، چربی و فشار خون بالا  مهم‌ترین علل زمینه ساز  ابتلا به دیابت عنوان کرد.

به گفته مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی کردستان، خانواده‌هایی که یکی از اعضای آنها سابقه ابتلا به دیابت دارد، افراد مبتلا به چربی خون بالا، فشار خون بالا و زنانی که در دوران بارداری سابقه سقط جنین داشته‌اند در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند.

وی ورزش و تحرک جسمی، داشتن رژیم غذایی مناسب سرشار از سبزیجات و میوه‌جات، کاهش مصرف زیاد قند در پیشگیری از ابتلا به دیابت موثر دانست.

دیابت شایع‌ترین علل نارسایی کلیه است

بنفشی دیابت را یکی از شایع‌ترین علل نارسایی کلیه دانست و گفت: نابینایی، نارسایی کلیه و دیالیز، حمله قلبی، سکته مغزی و قطع انگشتان پا را از عوارض بیماری دیابت عنوان کرد.

به گفته مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی کردستان، افراد دیابتی پنج برابر افراد غیردیابتی مبتلا به سکته قلبی می‌شوند.

وی با بیان اینکه دیابت نوع ۲ قابل پیشگیری است اظهارکرد: آموزش، خودمراقبتی و پیروی از شیوه زندگی سالم و مصرف دارو در کنترل این بیماری موثر است.

وی خود مراقبتی را بهترین راهکار پیشگیری از دیابت یا ابتلا به عوارض آن عنوان کرد و گفت: تحرک و فعالیت بدنی و مصرف مناسب میوه و سبزی کاهش مصرف قند و چربی به کنترل این بیماری کمک می‌کند.

مدیر پیشگیری و مبارزه بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی بر درمان و کنترل پرفشاری خون، مراقبت از پای بیماران دیابتی و غربالگری تاکید کرد.

۹۰ درصد دیابتی‌های کردستان مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند

به گفته وی،  بیش از ۹۰ درصد بیماران دیابتی در کردستان مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند که به دلیل سبک غلط زندگی ایجاد شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس،  مطالعات نشان داده که علل۵۰ درصد مرگ و میرها قلبی و سکته‌های مغزی ناشی از دیابت است.

بر اساس پیش بینی‌های سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۳۰ بیماری دیابت هفتمین عامل  مرگ انسان‌ها خواهد بود.

انتهای پیام/2330/85

درج نظر
دسته بندی ها
آرشیو وبلاگ
خانه
دسته ها
جستجو
0 سبد
پروفایل
بیشتر
تماس
دسته بندی ها
خدمات و قطعات خودرو
بازگشت به بالا